İzmir’de; İzmir boşanma avukatı uygun İzmir boşanma avukatı ücretleri / fiyatları ile yasal çalışır ve boşanma mahkemeleri ile davanız görülerek boşanma davası sonuçlandırılır.

İzmir boşanma oranları her geçen gün dünya da ve Türkiye’de artıyor. İzmir boşanma istatistikleri her şehirden daha fazla. İzmir boşanma avukat nafaka, mal paylaşımı ve velayet gibi konularda da yardımcınız olur.

İzmir boşanma avukatı tavsiye üzerine görüşme yapanlar kendine uygun avukatı bulamayabilir. İzmir boşanma baro avukatları listesine bu nedenle anlaşıp güvenebilecekleri bir avukat bulmak için bakarlar.

İzmir boşanma avukatları listesi fotoğraflı olursa kişiler görsel olarak daha net karar verebilir. Bu doğru olmasa da seçimi kolaylaştırır ve İzmir boşanma avukatı tel numaralarından arayarak görüşme başlatılır. Telefon konuşmasında avukatın sizin için uygun bir hukukçu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer uygun gelmezse, İzmir’de boşanma avukatı arıyorum süreciniz sürer. İzmir barosu boşanma avukatı için doğru kişiyi bulduğunuzda süreci başlatabilirsiniz.

İzmir’de faaliyet gösteren boşanma avukatı Öz Hukuk Bürosu İzmir boşanma avukatları anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarına bakar. Boşanma avukatı olarak mal paylaşımı, velayet, nafaka, maddi ve manevi tazminat alanında avukatlık hizmeti ya da hukuki danışmanlık hizmetine ihtiyacınız varsa çok iyi anlaşabileceğiniz., sizin için yapacak bir avukata yani Öz Hukuk Bürosu‘nu arayın.

İzmir, Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip şehirlerinden olması nedeniyle evlilik ve boşanma oranlarının yüksek olmasına yol açmıştır. Boşanma, eşlerden biri ya da her ikisinin evliliği bitirme kararıdır. İzmir boşanma avukatı aranıyorsa evliliğin bitirilmesi kararı ile hem duygusal hem de ekonomik ve sosyal olarak ayrılma söz konusu olacaktır. Kent yaşamının yoruculuğu, geçim sıkıntısının zorluğu İzmir’de evli insanları baskı altına almıştır. Evlilik birliği sürdürülmesi zor bir duruma geldiğinde doğal olarak eşler boşanmak istemektedir ve İzmir boşanma avukatı aranır. Bu gibi nedenlerden dolayı İzmir boşanma avukatı için önemli konudur. Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma, evliliğin iptali davaları, nafaka davaları, çocuğun velayeti davaları gibi davalar boşanma avukatlarının alanına girmektedir. Dayak yiyorum boşanma avukatı arıyorum diyenler için ise hızlı hareket etmeniz önerilir.

Boşanma Davası Nerede Açılır?
Aile Mahkemelerinde boşanma davası açılır. Aile mahkemesinin olmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açılır.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?
Boşanma sürecinin anlaşmalı ya da çekişmeli olmasına bağlı olarak boşanma davalarında süreç değişir. Bu konuda uzman avukat Öz Hukuk Bürosu’dan destek alabilirsiniz.

Boşanma Avukatına Hangi Durumlarda Başvurulur?
İzmir boşanma avukatı, aile hukuku ve boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Boşanma ve evliliğin iptali davaları haricinde aile hukuku kapsamındaki nafaka davaları, çocuğun velayeti davaları, eşlerin mal paylaşım davaları gibi davalarda da boşanma avukatlarına başvurulur. Nüfusun kalabalıklığı, adliyelerin yoğunluğu ve uzmanlaşma açısından İzmir boşanma avukatı için bir nimettir. İzmir boşanma avukatı” arayanların mutlaka başvurması gereken kişilerdir boşanma avukatları. Evliliği bitirilmesi süreçlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde hallolması için uzman bir İzmir boşanma avukatı gereklidir. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde sonlanmasının yanın davanın kısa sürede sona ermesi içinde bir avukata başvurulması gerekmektedir. Çekişmeli boşanma için avukat bulmak şarttır.

Boşanma Avukatı Niçin Önemlidir?
Öncelikle boşanma işlemleri belli prosedürleri ve usulleri olan bir işlem olduğu için bir profesyonele danışılması gereklidir. Bireylerin kendi çabalarıyla boşanma işlemlerini gerçekleştirme çabaları (benzeri dilekçe örnekleri ile sorunu halledebilme, dilekçede olmaması gereken bir bilgiyi ekleme gibi) hesaplayamayacakları hatalara yol açabilmektedir. Bunun nedeni boşanma davalarında usul kurallarının uygulanmasıdır. Sonuç olarak yaptığınız bir hata ile çok ciddi hak kayıplarına uğrayabilirsiniz. İzmir boşanma avukatının niçin önemlidir sorusunun işte cevabı:

Boşanma avukatı boşanma davalarında ve aile hukuku konularında uzmanlaşmıştır.
Avukat ile boşanma işlemleri daha sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir.
Usul kurallarının sıkı sıkıya uygulandığı aile hukuku davalarında küçük yanlışlıklar büyük yanlışlara yol açabilmektedir. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak için uzman bir İzmir boşanma avukatı önemlidir.
Adliyelerin yoğunluğu nedeniyle İzmir boşanma avukatı için diğer şehirlerden daha çok önem arz etmektedir. Bunun nedeni kalabalık nüfus ve adliyelerdeki iş yoğunluğu nedeniyle boşanma davaları İzmir’de en az 3 ay kadar bir süre almaktadır. İyi bir İzmir boşanma avukatı ile bu süre 1 haftaya kadar düşürülebilir.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?
Medeni Kanun’da boşanma sebepleri zina, cana kast, onur kırıcı davranış, suç işleme, terk, akıl hastalığı, şiddetli geçimsizlik olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla İzmir boşanma avukatı boşanma davaları bu sebepler çerçevesinde açılabilmektedir. Bu çerçevede açılan boşanma davası türleri 2 çeşittir; anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?
Anlaşmalı boşanma davaları: Eşlerin boşanma konusunda fikir birliğine vardığı davalardır. Evlilik 1 yılı geçmiş ise İzmir boşanma avukatı tarafından hazırlanan bir boşanma protokolü ile boşanma hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.
Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?
Çekişmeli boşanma davaları: Eşlerin boşanma konusunda fikir birliğine varamadığı davalardır. Bu tip davalarda şahitlerin dinlenilmesi gibi süreçler işin içine girdiği için anlaşmalı boşanmaya göre oldukça uzun süren davalardır.
Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Çekişmeli boşanma davaları içinde taraflar aile mahkemesine anlaşmalı boşanma dilekçesi ile başvuru yapmalı. Bu şekilde dava açabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Kaç Celsede Biter?
Dava sürecine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nedir? Boşanma İçin Nereye Başvurulur?
Anlaşmalı boşanma protokolü boşanmasının bütün hukuki süreçlerini belirleyen bir sözleşmedir. Anlaşmalı İzmir boşanma avukatı davalarında davanın süresi etkilemesi açısından kritik bir öneme sahiptir. Anlaşmalı boşanma protokü, tazminat ve nafaka, çocuğun velayeti, mal paylaşımı, diğer eşin çocukla ne kadar süre vakit geçireceği gibi konuları kapsar. Boşanma avukatı öneri neticesinde Öz Hukuk Bürosu Hukuk Bürosu’na yönlendirildiyseniz randevu için arayınız.

İzmir Anlaşmalı Boşanma Avukatı
İzmir Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Boşanma Davası Ortalama Süresi Nedir?
Boşanma davalarının süresi dava türü, sebepleri, bulunduğu şehir göz önüne alındığında sürekli olarak değişmektedir. Ancak İzmir’de adliyelerdeki yoğunluk nedeniyle normalden biraz daha fazla uzun sürmektedir.

Anlaşmalı Boşanma İşlemleri Nelerdir, Nasıl Yürütülür?
Anlaşmalı boşanma davaları 3-5 ay süresine çözümlenirken, çekişmeli boşanma davaları ise bazen 3 ile 5 yıl kadar çıkabilmektedir. Burada İzmir boşanma avukatının deneyimi ve uzmanlığı oldukça önemlidir. Davanın bir İzmir boşanma avukatı tarafından takibi bu süreleri oldukça kısaltacaktır. Doğru boşanma avukatı size daha kısa zamanda sonuç veren adımlar atar.

Boşanma sonrasında yaşanabilecek hukuki sorunları ortadan kaldırabilmek adına boşanma davası sürecini bir İzmir boşanma avukatı ile yürütmek oldukça önemlidir. Boşanma sürecinin basite alınması ve özensizce hazırlanan protokoller nedeniyle bireyler ciddi hukuki sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Boşanma sebeplerinin yanlış anlatılması, gerekli savunmaların özensizce hazırlanması gibi durumlar boşanma sürecini etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bu gibi durumların önüne geçilmesi için profesyonellerle ilişki halinde bu süreç yürütülmelidir. Özellikle çekişmeli boşanma davaları özenle hazırlık isteyen dava süreçleridir. Uzun yıllar sürebilen çekişmeli boşanma davalarında hata kaldırmaz cinstendir. Çünkü iki tarafın anlaşamıyor olması üzerinden yürüyen bir davada küçük detaylar büyük farklar yaratabilir. Ayrıca boşanmada tazminat davası hakkınız her zaman bulunur.

En Etkili Boşanma Sebebi Hangisidir?
Anlaşmalı boşanma süreçlerinde iki tarafın karşılıklı anlaşması üzerine kurulu olduğundan dolayı dava süreçlerinde çok büyük sorunlarla karşılaşılmaz. Ancak çekişmeli boşanma davalarında özellikle en etkili boşanma sebebi olarak şiddetli geçimsizlik ve evlilik birliğinin sarsılması olarak İzmir boşanma avukatı tarafından gösterilir. Bunun nedeni zina, cana kast, onur kırıcı davranış, suç işleme, terk ve akıl hastalığı gibi boşanma sebepleri ispata dayalı olmasıdır.

Boşanma avukatları, terk nedeniyle boşanma davası, şiddetli geçimsizlik nedeninin ispatı kolay olduğundan dolayı tercih etmektedir. Bu nedenle Türkiye’de genellikle şiddetli geçimsizlik boşanmanın en öneli nedenlerinden biri sayılmaktadır.

Aile hukuku tecrübesine sahip olmakla birlikte İzmir boşanma avukatı başta olmak üzere büyükşehirlerde çok daha gerekli olabilmektedir. Gerek adliye işlemlerinin çok uzun süreler alması gerekse işlemlerin çok daha profesyonel yapılabilmesi için İzmir boşanma avukatında aranması gerekli birçok yön bulunmaktadır.

Özellikle internet üzerinden sağlanan çeşitli dilekçe veya protokol örnekleri üzerinden işlemlerin yapılmasından dolayı maddi-manevi kayıpların yaşanması muhtemeldir.ı

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer, Tek Celsede Boşanmak Mümkün Mü?
Anlaşmalı boşanma davası 1 hafta ile 1 ay kadar sürebilir. Süreç mahkeme yoğunluğuna da bağlı olarak değişir. Tek celsede boşanma olması mümkündür.

Boşanma Avukatları Tarafından Verilen Hizmetler
Çeşitli anlaşmalı boşanma davaları
Çekişmeli boşanma davaları
Evlilik İptal İşlemleri
Mal rejimi
Boşanma sonrası nafaka davaları
Velayet davası ve velayet hak değişim işlemleri
İddet süresinin belirlenmesi ve iddetin kaldırılması
Yukarıda belirtilen konularda uzmanlığı bulunan İzmir boşanma avukatı çok daha yüksek kazanma oranına sahip olurken usul kuraları gereğince de yapılması gerekli çeşitli durumlar bulunmaktadır.

Boşanma Avukat Kazanımları
Her geçen gün sayısı artan boşanma davalarının çeşitli sebeplerden dolayı farklı şekillerde sonuçlandığı görülebilmektedir. Evliliğin en az bir yıl sürmesi durumunda İzmir boşanma avukatı aracılığıyla anlaşmalı boşanma ihtimali bulunmaktadır. Bununla birlikte kişilerin önceden anlaşabilmesi içinde aracı olarak İzmir boşanma avukatı bulunmaktadır. Aksi durumda İzmir boşanma avukatı gibi büyük şehirlerde yer alan yoğunluk sebebiyle davalar 5 aydan fazla sürebilirken işlemlerde fazlalaşmaktadır.

Boşanma Kadın Hakları
Boşanan kadının tebdir nafakası, çocuk için tedbir nafakası, iştirak nafakası, çocuk ile kişisel ilişki kurma hakkı olmak üzere belirli hakları var. Bu hakların korunması adına uzman Avukat Öz Hukuk Bürosu hukuk bürosuna başvurarak destek alabilir, dava açma hakkında görüşme sağlayabilirsiniz.

Boşanma Davası Açmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?
Boşanma davası açmak isteyenler uzman avukatla görüşme sağlamalıdır. Davanın çok daha kısa sürede açılması için öncelikli olarak anlaşmalı olunması gerekli olurken aynı zamanda tam olarak davaya hazır olunması da önem taşımaktadır. Boşanma avukatı Maltepe‘de yaşayanlar için çok daha avantajlı konumda yer alan ofisi ile hukuk bürosu size yardımcı olacaktır.

Boşanma Çeşitleri ve Boşanma İşlemleri Nelerdir Nasıl Yürütülür?

Anlaşmalı boşanma davaları çok daha kolay olmakla birlikte aynı zamanda gerek maliyet gerekse zaman açısından da pratik kazandırmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları ise en az 6 aylık bir süreyi kapsamakla birlikte dava tarihinin çok ileriye atılması durumunda bir yılı aşması da söz konusudur. Ayrıca temyize taşınması ve Yargıtay kararı ile birlikte 2 ile 5 yıl arasında sürebilmesi muhtemeldir. Bununla birlikte boşanma davalarında tüm süreçler avukatlar tarafından yönlendirilirken uzman İzmir boşanma avukatı tercihleri de sürenin kısalmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca tarafların ortak noktada bulunmasıyla anlaşmalı boşanma davası da gerçekleştirilebilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Hakkında Bilgiler, Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Tüm hukuki sonuçlarla birlikte iki tarafında hak ve borçlarının düzenlendiği bir protokol oluşturulmaktadır. Mutlaka İzmir boşanma avukatı veya diğer şehirlerde olsun fark etmeyecek şekilde protokolün hazırlanması gerekli olurken tazminat talepleri, nafaka talepleri, müşterek çocuğun kimle yaşayacağı, diğer tarafın ne sıklıkla çocukla görüşebileceği gibi tüm hususlar belirtilmektedir.

Boşanma Davasında Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?
Mal varlığı, konut hakkı, nafakaya ilişkin tedbirler, velayete ilişkin tedbirler boşanma davasında alınabilecek tedbirler arasında yer alır. Davaya ilişkin tedbirlerin alınması son derece önemlidir.

Boşanma Süreci
Medeni Kanun hükümlerine riayet edilmek kaydıyla özel olarak belirtilen çocuğum eğitim masrafları ya da eşin boşanma sonrası taşıyacağı soyad gibi durumlarda İzmir boşanma avukatı tarafından özel hükümlerle eklenebilmektedir.

Böylelikle çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde boşanma süreci geçilirken iki tarafın zarar görmesi de engellenmektedir. Alanında uzman İzmir boşanma avukatı tarafından yerine getirilen profesyonel işlemler neticesinde yoğun dava süreçlerinin yaşanması engellenebilirken aynı zamanda işlemlerin hatasız olarak devam ettirilmesi de sağlanmaktadır. Toplumun temeli olan aile yapısının her zaman için korunması ve sağlıklı ilerlemesi de anlaşmalı koşulların sağlanmasıyla mümkün olabilmektedir. Boşanma avukatı ve davaları, sizi, ailenizi ve şanınızı korumakla yükümlüdür.

Boşanma Davası Hangi Durumlarda Reddedilir, Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası nasıl açılır süreç nasıl işler; gereken tüm evraklar toplandıktan sonra dava süreci başlar, sizin orada bulunmanıza gerek yoktur İzmir boşanma avukatı yer alacaktır; ancak yer almanız daha iyi olacaktır. Çünkü hakimin davayı reddetme ihtimali vardır. Kanunlara göre kusurlu olan taraf boşanma davasını açamaz. Bu nedenle kusurlu tarafın tespiti için öncelikle tanıkların dinlenilmesi ve gereken belgelerin, kanıtların toplanılması için İzmir boşanma avukatı işleri yürütür. Eğer hakim davayı açanın kusurlu olduğuna kanaat getirirse o zaman dava reddedilebilir.

İddet Süresi Nedir?
Türk Medeni Kanuna göre boşanan kişinin tekrar evlenebilmesi için geçmesi gereken süreyi ifade eder.

İddet Süresi Hangi Koşullarda Sona Ermektedir?
Boşanan kadın medeni kanuna göre 300 gün içerisinde doğum yaparsa iddet süresi sona ermiş kabul edilir.

İddet Süresinin Amacı Nedir?
İddet, bekleme süresi anlamına geliyor. Bu sürenin belirlenmesinin temel sebebi kadının hamile olma ihtimaline karşı doğacak olan çocuğunun, çocuğun haklarının korunmasıdır.

İddet Süresi Nasıl Kaldırılır?
İddet süresi boşanma kararı olduktan sonra 300 gün geçmesi durumunda sona eriyor. Süreyi beklemek istemeyenler iddet süresinin kaldırılması adına dava açma hakkına sahip.

İddet Süresinin Kaldırılması İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?
Doktor raporu, boşanma dava dosyası, dava dilekçesi iddet süresinin kaldırılması için gerekli olan evraklar arasında yer alıyor. Dava kısa sürede sonuç versin istiyorsanız avukatımızla görüşme sağlamanız oldukça önemlidir.

Boşanma Şartları Nelerdir?
Özel boşanma davaları yani akıl hastalığı nedeniyle açılmış davalar ve benzeri durumlarda sağlık raporu gerektiği için bu belgelerin temin edilmemesi nedeniyle de dava reddedilebilir ve İzmir boşanma avukatı evrakları temin etmeniz için sürenizi bir sonraki duruşma tarihine göre söyler. Örneğin akıl hastalığı nedeniyle açılmış olan davada sağlık raporu çıkmazsa dava düşecektir. Ancak İzmir boşanma avukatı başka bir dava açacaktır.

Onur kırıcı davranışlar nedeniyle açılmış boşanma davalarında da bu davranışlar tespit edilmez ve şahit bulunmazsa dava reddedilir. Öncelikle eşin evi terk etmesi durumunda açılan davalarda, evi terk eden eşe bir ihtarname gönderilir. Eğer eş eve geri dönerse dava düşer ve hakim çiftin boşanma davasını reddedebilir. İzmir boşanma avukatı dava sürecinde neler yapmanız ve nasıl davranmanız gerektiğini söyleyecektir. Aksini yapmamalısınız. Ancak İzmir boşanma avukatı söylediklerine uymazsanız tüm bu red durumlarından sonra aradan üç yıl geçmişse ve taraflar hala evlilik birliğini sürdüremiyorsa o zaman tekrar dava açarak eylemli boşanma davası sayesinde boşanabilir. Çünkü fiilen bitmiş bir evliliği sürdürmek manasız olduğundan 3 yılın sonunda hala evlilik birliği sağlanamıyorsa hakim İzmir boşanma avukatı tarafından açılan bu davayı kabul edecek ve boşamayı gerçekleştirecektir. 3 yıl sonra açılan bu davayı isteyen taraf açabilir ve davacının hangi taraf olduğunun bir önemi bulunmaz.

İzmir boşanma avukatı, kendiniz için ideal bir avukat tel no su isterseniz Öz Hukuk Ofisi ile iletişime geçiniz.

Velayet Davası Avukatı
İzmir’de hizmet vermekte olan uzman avukat Öz Hukuk Bürosu ile görüşme sağlayarak velayet davası hakkında bilgi sahibi olabilir ve velayet davası konusunda hizmet alabilirsiniz.

Çocuğun Velayeti Hangi Durumlarda Babaya Verilir?
Annenin akıl hastası olması, idrak gücüne sahip olmaması durumunda çocuğun menfaatinin korunması gereğince çocuk velayeti babaya verilir.

Velayet Değiştirilmesi Davası
Velayet hakkı, anne ve babanın boşanması halinde hakim kararınca belirleniyor. Velayetin değiştirilmesi davası adına uzman avukat Öz Hukuk Bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma Avukatına Başvurmalı Mıyım?
Özellikle çekişmeli boşanma davalarında uzman boşanma avukatına başvurulması dava seyrinde etkilidir. İzmir boşanma avukatı, kendiniz için ideal bir avukat tel no su isterseniz Öz Hukuk Ofisi ile iletişime geçiniz.

Boşanma Nasıl Olur?
Açılan boşanma davasında yargılama işlemi görülür. Yargılama sonucunda ise tarafların ileri sürdükleri deliller mahkemece değerlendirilir. Ardından hakimin boşanma hükmü vermesi, verilen hükmün kesinleşmesi ile boşanma gerçekleşir.

Boşanma Davası Avukatı Ücreti
Boşanma davasında avukat ücretleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Avukat Öz Hukuk Bürosu hukuk bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
Boşanma protokolü, boşanma dilekçesi, eğer çocuk var ise onların kimlik belgeleri, mahkemeye sunulacak olan deliller, var ise darp raporları, anlaşmalı boşanma davasına ait giderlerin ödenmesine ait belgeler, çocuklar var ise onların vekaletnamesi gerekli evraklar arasında yer alıyor.

Anlaşmalı Boşanma İçin Nereye Başvurulur?
Anlaşmalı boşanma için gerekli olan belgeleri hazırlayarak aile mahkemesine başvurmanız gerekiyor.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açacağım, Boşanma Avukatına Başvurmalı Mıyım?
Anlaşmalı boşanma davası için anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanmalı. Bu süreçte her iki tarafında maddi-manevi kayıp yaşamaması adına boşanma avukatına başvurmanız son derece önemli.

Boşanma Davası Açma Ücreti 2021
Dava ücretleri hakkında avukatla görüşme sağlamalısınız. Ücretler dava tipine ve seyrine göre değişiklik göstermektedir.

Boşanmada Tazminat Nasıl Talep Edilir?
Boşanmada maddi ve manevi tazminat talep etme hakkına sahipsiniz. Manevi tazminat maddi tazminat durumundan farklı olarak tek seferde toplu ödeniyor. İrat şeklinde ödenemez. Tazminat talep etme, dava açma gibi durumlar hususunda Öz hukuk bürosundan destek alabilirsiniz.

Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat
Maddi Tazminat; Maddi tazminat alınabilmesi için evlilik birliği mahkeme kararı ile sonlandırılmış olmalı. Ayrıca tazminat davası için dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor. Kendisinden tazminat istenilen kişi boşanmaya sebep olan olaylarda kanuna göre kusurlu sayılıyor olmalı. Tazminat miktarı ise tarafın ödeme gücüne uygun olmalı.

Manevi Tazminat; Kişi haklarının zarara uğraması, bireye karşı tarafın psikolojik çöküntü yaşatması gibi durumlarda manevi tazminat davası açılır. Dava açılan taraf kusurlu olmalı. Kişilik haklarına verilen zarar ile boşanma durumu arasında uygun illiyet bağı olmalıdır.

Boşanmada Tazminat Miktar Nasıl Belirlenir?
Tazminat miktarı, dava açılan kişinin ödeme gücüde dikkate alınarak belirleniyor. Ancak manevi tazminat davasında bu durum gözetilmez.

Boşanma Davası Nasıl İptal Edilir?
Boşanma davasının iptali, feragat yolu ile mümkün. Tek taraflı olarak da davayı iptal etme, geri çekme için karşı dava açma hakkınız var. Feragat yazılı olarak sunulur. Talep işlemleri için dava açılan mahkemeye gidilmelidir.